Příroda/památky
Vrch Devět skal – 4 km
Devět skal (836 m) je nejvyšší vrchol Žďárských vrchů a druhý nejvyšší vrchol celé Českomoravské vrchoviny. Od roku 1976 je přírodní památkou. Skalní blok vznikl mrazovým zvětráváním. Název vznikl dle skalního labyrintu, který je tvořen třemi hřebeny s devíti věžemi a třemi malými věžičkami. Hřebeny jsou vysoké až 20 metrů a jsou nejrozsáhlejším komplexem vrcholových skal na Českomoravské vrchovině. Na vrchol skalního bloku je pohodlný výstup. Asi 600 m severozápadně pod vrcholem je studánka Vysoká studna. Skalní útvar je turisticky zpřístupněn. K Devíti skalám vede několik tras. Z obce Herálce je to trasa po modré značce. Je možno provozovat i horolezeckou činnost a to na severní stěně hlavního hřebene a na jižních stěnách skalních útvarů Trůn, Záludné a Žďárské věže.
Vrch Žákova hora – 4 Km
Žákova hora (810 m) patří mezi výrazné vrcholy Žďárských vrchů. Nachází se asi 2 km od osady Cikháj a asi 2,5 km jihozápadně od Devíti skal. Vrchol dostal název podle pověsti o chovancích žďárského kláštera, kteří na hoře zabloudili a už nebyli nalezeni. Lesní komplex kolem Žákovy hory je od roku 1933 vyhlášen rezervací pralesního typu. Je to pěkný výlet, ovšem kopec je zalesněný a není z něj rozhled.Najdeme zde studánku Eleonorka a Stříbrnou studánku. Ve Stříbrné studánce pramení moravská řeka – Svratka. Žákovou horou prochází Naučná stezka Žákova hora – Tisůvka. Výchozím místem je obec Cikháj. Ti, kteří se po ní vydají ujdou asi 10 km.
Skalní útvar Čtyři palice – 8 km
Přírodní rezervace Čtyři palice leží východním směrem od obce Křižánky. Oblast byla vyhlášena přírodní rezervací v roce 1990. Je tvořena rulovými skalními útvary které připomínají čtyři palice. Jednotlivé skalní útvary mají své názvy – Čtyřpaličatá skála, Děvín a Tvrz,za níž je ještě menší skalní útvar, který má název Opomenutá. Čtyřpaličatá je mezi těmito útvary dominantní – dosahuje na délku 50 m, výšku stěn má 33 m a u vrcholu je rozčleněna na čtyři palice. Vidíme z něj na nedaleký vrchol Devět skal i do údolí řeky Svratky. Do oblasti přírodní rezervace vede modrá, žlutá a zelená turistická značka.Tyto skály jsou také využívány horolezci jako cvičné stěny.
Kostel Zelená hora – Žďár nad Sázavou – 13 km
Unikátní dílo barokní gotiky – poutní kostel svatého Jana Nepomuckého postavil barokní stavitel Jan Blažej Santini-Aichel. Areál byl zařazen roku 1994 mezi památky zapsané do prestižního Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.
Založení kostela souviselo s připravovaným blahořečením a svatořečením Jana Nepomuckého. Stavba byla zahájena v roce 1719 a v roce 1722 byl kostel vysvěcen.
Kostel je vystavěný na půdorysu ve tvaru pěticípé hvězdy. Areál je přístupný pěti vchody, v chrámu se nachází pět kaplí s pěti oltáři. Kostel je obklopen ambity ve tvaru deseticípé hvězdy a stojí za návštěvu.
Skanzen Veselý kopec – 15 km
Skanzen lidových staveb a řemesel na Veselém kopci představuje historický obraz lidových obydlí, která zapadají do zdejší drsné, avšak zároveň krásné podhorské krajiny.
Místní kraj poskytl ideální místo pro výstavbu skanzenu. Odpovídal představám o životě na venkově. Z původních domků stojících na Veselém Kopci se dochovala chaloupka bezzemka – příbytek nejchudší vrstvy. Ostatní byly převezeny z okolních vesnic. V současné době tvoří skanzen téměř třicet staveb a jsou zde i stavby z Herálce Jednotlivé zemědělské usedlosti jsou volně rozptýleny v původním krajinném prostředí a dokládají způsob života a hospodaření drobných rolníků od poloviny 19. století do poloviny 20 století.Ve skanzenu se pravidelně konají národopisné výstavy.
Otevřeno: květen až srpen denně mimo pondělí 8:00 – 17:00
Otevřeno: září denně mimo pondělí 8:00 – 16:00
Zámek Nové hrady – 30 km
Zámek Nové hrady u Skutče je rokoková stavba vybudovaná v letech 1774-1777 hrabětem Jeanem-Antoinem Harbuvalem de Chamaré ve stylu francouzských letních sídel, často nazývána jako „Malý Schönbrunn“ nebo „České Versailles“. Zámek Nové Hrady u Skutče je areál, který obsahuje vstupní bránu a francouzskou zahradu se správními budovami, špýchar a anglický park s pískovcovou Křížovou cestou (1767), vedoucí k pozůstatkům původního gotického hradu.
Zřícenina Zubštejn – 41 km
Zhruba 10 km od Pernštejna se nachází zřícenina hradu, jehož počátky spadají do roku 1300. Jmenuje se Zubštejn, avšak jméno není odvozeno od zubu, protože původní význam je „zubří kámen“. Ke zřícenině se dostanete z obce Pivonice. Vedou k ní dvě cesty – jedna neznačená (u ní se na první odbočce vydejte vlevo), druhá značená (nejdříve půjdete po žluté, poté po červené).
Hrad Pernštejn – 46 km
Gotický hrad Pernštejn z poloviny 13. století se nachází ve východním okraji Českomoravské vrchoviny a patří bezesporu k nejvýznamnějším moravským hradům. V době na konci 13. století nedosahoval hrad takových rozměrů jako dnes – tvořil jej větší palác a věž zvaná Barborka.
Tipy na výlety
Polnička výlet s dětmi – 12 km
Salón expres vagón – zábavný dětský areál v přírodě, železniční vláček, občerstvení Polnička.
Rozhledna Rosička – 25 km
Rozhledna Rosička stojí na stejnojmenném vrcholku 644 m.n.m. který se nachází západně nad obcí Rosička. Rozhledna je vysoká 42 m a tvoří ji telekomunikační stožár s vyhlídkovou plošinou ta je ve výšce 24 m.
Rozhledna Karasín – 38 km
Rozhledna Karasín je postavena na hřbetu kopce Zadní skála (712 m) na okraji obce Karasín, která leží asi 3 km severně od Bystřice nad Pernštejnem. Rozhledna stojí v nadmořské výšce 707 m a je to 30 m vysoká betonová stavba. Karasín má jednu vyhlídkovou plošinu ve výšce 25 m a rozhledna je celoročně volně přístupná veřejnosti.
Zoologická zahrada v Jihlavě – 60 km
Otvírací doba: květen-září 8:00 – 18:00
Celodenní výlet – 115 km
Herálec – Nové Město na Moravě – Rozhledna Karasín – Hrad Pernštejn – Zřícenina Zubštejn – Herálec
Půldenní výlet – 55 km
Herálec – Polnička (zábavný dětský areál v přírodě, železniční vláček, občerstvení Polnička) – Rozhledna Rosička – Žďár nad Sázavou Zelená Hora Kostel svatého Jana Nepomuckého – Herálec
Možnosti koupání
- 500 m – Rybník v obci Herálec
- 2 km – Rybník Kuchyně v obci Herálec
- 10 km – Krytý bazén v Hlinsku
- 14 km – Velké Dářko
- 58 km – Koupaliště Vodní ráj – Jihlava